KLUB PRZYJACIÓŁ ORTOFRAJDY

Klub Przyjaciół Ortofrajdy to atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas drugich, którzy chcą nauczyć się polskiej ortografii. Głównym celem KPO jest nauka poprzez zabawę. Materiał obejmuje pisownię ó, u rz, ż, h, ch, pisownię łączną i rozdzielną.  Zajęcia te są oparte na systemie dydaktycznym o nazwie Kolorowa Ortografia – Ortofrajda, którego twórcą jest literat,  autor powieści dla dzieci i dorosłych, słuchowisk i scenariuszy filmowych, organizator i wykładowca pierwszych w Polsce seminariów bezstresowego nauczania pisowni poprzez zabawę  – Lesław Furmaga.

System dydaktyczny Kolorowa Ortografia jako absolutna nowość opiera się na przypisaniu poszczególnym ortogramom (tzn. ż, rz, ó, u, h, ch i wyjątkom) stałych kolorów i jest bezstresowym, pamięciowo – wzrokowym sposobem uczenia się i nauczania pisowni.

Kolorowa Ortografia, w skład której wchodzi cały pakiet słowników, książek, gier i zabaw, opiera się na nauce ortografii za pomocą kolorów i jest wielokrotnie przetestowanym sposobem na skuteczne uczenie się  i łagodzenie skutków dysortografii u dzieci. Wg ocen specjalistów, pamięciowo – wzrokowe formy nauczania ortografii uzupełniają, a także zastępują dotychczasowe metody. Podstawowym walorem systemu jest zaangażowanie pamięci wzrokowej ( a także słuchu) do procesu edukacji.

Stosowane w trakcie zajęć Klubu Przyjaciół Ortofrajdy wyłącznie  aktywne formy pracy sprawiają, że to co trudne, staje się łatwe i interesujące. Program KPO kładzie nacisk na praktyczną znajomość zasad ortografii. Stymuluje percepcję wzrokową (zapamiętywanie pisowni wyrazów przedstawionych graficznie za pomocą koloru), uczy koncentracji i logicznego myślenia.

W naszej szkole zajęcia Klubu Przyjaciół Ortofrajdy dla uczniów klas trzecich odbywają się w tym semestrze w każdy piątek  w godz. 11:40-13.30 w sali nr 34, a prowadzi je p. Iwona Moneta. W czasie tych spotkań dzieci układają ortopuzzle, ortomozaiki, uzupełniają kolorowe dyktanda, śpiewają piosenki ortograficzne, redagują kolorowe słowniczki, tworzą zbiory ortoimion, grają w ortoscrable i ortograficznego Piotrusia, układają ortokrzyżówki, grają w grę komputerową „Ortofrajda”, rozwiązują też ortograficzne zadania on-line ze strony internetowej WWW.ortofrajda.pl oraz z platformy edukacyjnej.

Zajęcia Klubu Przyjaciół Ortofrajdy bardzo mi się podobają. Mogę nauczyć się na nich ortografii. Lubię, kiedy piszemy w zeszytach wyrazy i zdania i je ilustrujemy. Olimpia Pijanowska, 3b

Podobają mi się zajęcia Ortofrajdy, ponieważ mogę się na nich dużo nauczyć. Są tu też moi przyjaciele i jest tu bardzo miło. Ola Oleksy, 3b

Ja bardzo lubię przychodzić na zajęcia Klubu Przyjaciół Ortofrajdy, bo lubię używać kolory ortograficzne i chcę się czegoś nauczyć. Te zajęcia podobają mi się, bo są ciekawe i interesujące. Można na nich ćwiczyć ortografię również na komputerze. Bartosz Pasternak, 3b

Te zajęcia bardzo mi się podobają, bo mogę na nich ćwiczyć ortografię i dostaje potem same asy z dyktanda. Lubię zmieniać kolory ortograficzne, bo dzięki nim lepiej zapamiętuję pisownię. Julia Cichowicz, 3b