HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8 IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W ŚWIDNICY

Historia Szkoły Podstawowej nr 8 rozpoczyna się z dniem 1 września 1958r. Przez dwa lata placówka była filią Szkoły Podstawowej nr 3 i kształciła dzieci z klas I-IV.

W budynku szkoły przy ulicy Hanki Sawickiej 38 mieściły się cztery klasy, maleńka świetlica i pokój nauczycielski. Wyposażenie sal było bardzo skromne : kilka ławek, krzesła, tablice i podstawowe pomoce naukowe. W związku z większym naborem dzieci do klas I-IV ( 216 osób) 1 września 1960r powstała samodzielna placówka Szkoły Podstawowej nr 8 o siedmiu oddziałach.

W pierwszym roku pracy Szkoły Podstawowej nr 8 zaistniały dwie klasy pierwsze, dwie drugie, jedna trzecia, czwarta i piąta. Kierowniczką szkoły została pani Mirosława Grygier. W 1970r Kierownictwo Szkoły zwróciło się do Prezydium Woj. Rady Narodowej Kuratorium Okręgu Szkolnego we Wrocławiu o nadanie szkole imienia Hanki Sawickiej. Do prośby przychylono się i 20 marca 1997r. szkoła otrzymała imię założycielki Związku Walki Młodych. Jednocześnie Komitet Rodzicielski i zakład opiekuńczy WPHW w Świdnicy ufundowały sztandar i tablicę pamiątkową. W 1973r Szkoła zajęła II miejsce w konkursie pod hasłem „ Nasza szkoła piękna i zadbana” i otrzymała nagrodę wysokości 5tyś. złotych.

Kolejnymi dyrektorami szkoły były panie Zofia Jesionowska, Joanna Nojek i Mieczysława Stępień. W 1991 roku po wyjściu Wojsk Radzieckich ze Świdnicy zaistniała realna możliwość przeniesienia szkoły do budynków koszarowych przy ulicy Wałbrzyskiej 39 (dawnej Hanki Sawickiej). W tym samym roku rozpoczął się remont budynków pod szkołę, a przeprowadzka nastąpiła w 1993r.

W 1990r. szkoła zrezygnowała z imienia swojej dotychczasowej patronki.