Szkoła Podstawowa nr 8

im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy

.

TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

Tradycją w naszej szkole jest organizowanie przez zespół nauczycieli oraz uczniów Tygodnia Promocji Zdrowia, który w tym roku trwał dłużej z uwagi na duży zakres działań. Odbył się w okresie od 2 do 13-go grudnia 2013 r.

Hasła przewodnie brzmiały:

1. Stop otyłości

2. Aktywność fizyczna

3. Rola warzyw i ziół w diecie

Celem naszej akcji jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów, nauczycieli i rodziców naszej szkoły. W grudniu przeprowadzono rozgrywki piłki siatkowej w klasach IV-VI. 


W ciągu 12 dni rywalizacji na boisku zaprezentowali się uczniowie z klas starszych. Spotkania rozgrywane były do wygrania dwóch setów, do 15 punktów. Rywalizacja toczyła się na bardzo wysokim poziomie sportowym, zaangażowanie drużyn było widać od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. Poszczególne kolejki obfitowały w wiele emocji sportowych. Dzieci biorące udział za każdym razem z wielkim zaangażowaniem walczyły o kolejny zdobyty punkt dla swojej drużyny. Głównym celem imprezy była aktywizacja dzieci do wysiłku fizycznego oraz „oderwanie uczniów od komputera”. Po wielkich zmaganiach i grze fair play poszczególne zespoły uplasowały się na następujących miejscach:

Wśród dziewcząt klas IV

  I miejsce - IV b

Skład drużyny: Daria Kopaczewska, Alicja Wójciak, Zuzanna Bednarz, Katarzyna Włosińska, Weronika Dziubek, Oliwia Szczepaniuk 

II miejsce - IV a

Skład drużyny: Magda Podraza,Maria Wicher,Weronika Koroblowska ,Amelia Chudy,Wiktoria Pilch,Wiktoria Madziara

III miejsce-IV c

Skład drużyny: Zuzanna Rut, Julia Mielcarz, Anna Drożdż, Natalia Cichosz

Wśród chłopców klas IV

I miejsce - IV c

Skład zespołu:Mateusz Gaździński, Mateusz Górzny, Norbert Majewski, Adrian Rębisz, Robert Wcisło, Dawid Kowal

II miejsce - IV a

Skład zespołu:Mikołaj Lis, Tomasz Antoniak, Jan Koczut, Łukasz Sałata, Szymon Silko

III miejsce - IV b

Skład drużyny: Leo Sosnowski, Gracjan Paździora, Denis Harchala, Michał Marczyk, Hubert Kurczyński, Kacper Głogowski
 Wśród dziewcząt klas V 

I miejsce - V c

Skład drużyny:Wiktoria Wcisło, Emilia Frankowska, Wiktoria Twaróg, Zuzanna Czernicka, Wiktoria Plecety

II miejsce - V b

Skład drużyny:Anna Pęta l,Patrycja Zuba,Marta Luterek,Paulina Piotrowska,Sandra Suchojad, ,Julia Kot

III miejsce-V a

Skład drużyny:Gabriela Grześlowska, Martyna Hołdys, Dominika Kloc, Julia Brygier, Małgorzata Kaszewska

Wśród chłopców 

klas V

I miejsce - V a

Skład drużyny:Maciej Banach, Bartek Bartosik, Dominik Boesl, Piotr Boguń, Eryk Duda, Daniel Skrzypiński, Kacper Sawa

II miejsce - V b

Skład drużyny:Michał Madziała, Damian Bober, Dawid Olech, Piotr Kończewski, Dominik Sawa, Michał Kościów

III miejsce - V c

Skład drużyny:Patryk Frankowski, Arkadiusz Mazur, Krystian Wychowanek

Wśród klas VI

I miejsce - VI a

Skład drużyny: Michał Orzechowski, Julia Waszkiewicz, Tomek Sołtys, Konrad Sosnowski, Ruben Zakaryan, Marcelina Moneta, Julia Gawrońska, Marika Wegner, Aleksandra Daruk, Adrian Noske 

II miejsce - VI b 

Skład drużyny: Wojtek Kryśpiak, Maciek Fiłonowicz, Magda Nowicka, Paulina Lenkiewicz, Mateusz Wojewodzic, Maria Skupień, Wiktoria Skrobisz, Szymon Kubatek, Weronika Sajbura

III miejsce - VI c

Skład zespołu: Amanda Przybylska, Karolina Dynowska, Aleksandra Nowakowska, Katarzyna Kaptur, Natalia Rzepiak, Miłosz Sawicki, Nikola Haraźna, Krzysztof Wołczecki

IV miejsce - VI d

Skład zespołu: Anna Lechniuk, Julia Antoniak, Jacek Wierciński, Paula Kaczmarczyk, Maja Słowikowska, Przemysław Szczepański, Jakub Magnes, Michał Antoniak. 
 Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i mandarynki, a zwycięskie drużyny puchary. W ramach Tygodnia Promocji Zdrowia w świetlicy szkolnej odbyły się rozgrywki sportowe w odbijaniu piłeczką pingpongową. Dzieci chętnie uczestniczyły w rozgrywkach i pozytywnie ze sobą rywalizowały. 

Pierwsze miejsce z chłopców zajął Kacper Wrzodek z klasy IIIb, drugie miejsce zdobył Marcel Litwiński z klasy IIIb, zaś trzecie miejsce zajął Ksawery Włostowski z klasy IIIb. Wśród dziewczynek pierwsze miejsce zdobyła Vanessa Bachta z klasy IIIb, drugie miejsce zdobyła Ania Chruścik z klasy IIIb, zaś trzecie miejsce zdobyła Michalina Wróbel również z klasy IIIb.

 Zdobywcy pierwszych miejsc zostali nagrodzeni pucharami. W świetlicy szkolnej oraz w klasach lekcyjnych przeprowadzono zajęcia praktyczne z zakresu zdrowego odżywiania. Uczniowie zakładali ogródki z różnorodnymi ziołami oraz warzywami „zielone skrzynki”. W kolejnych dniach dbali i pielęgnowali posadzone zioła i warzywa. Zajęcia dostarczyły dzieciom mnóstwo przyjemności i satysfakcji. 

Uczniowie chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach, dzięki czemu wzbogacili swoją wiedzę o nowe doświadczenia. W grupie OA w czasie trwania tygodnia promocji zdrowia odbył się dzień jabłka.
 W tym dniu najmłodsze dzieci naszej szkoły miały okazję zjeść ten zdrowy owoc i zarazem dostarczyć swojemu organizmowi cennych witamin, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju. Uczniowie klas I-VI wykonywali piramidę żywieniową. 

Celem tej akcji było utrwalanie nawyków żywieniowych, zwrócenie uwagi na najważniejsze składniki pokarmowe, oraz w których produktach one występują. Dzieci swoje piramidy wykonywały różnymi technikami, najczęściej wykorzystywały do tego zdjęcia z gazetek reklamujących produkty spożywcze, naklejając je na duży arkusz papieru. Oczywiście musiały wykonać piramidę wg obowiązującego schematu. Nasze dzieci wiedzą, że najważniejsze są produkty zbożowe, które nie tylko dostarczają witamin, soli mineralnych, ale również są podstawowym źródłem energii, bogatym w cukry złożone. Uczniowie wiedzą, że nie mogą zapominać o porcji owoców i warzyw, produktach bogatych w białko i tłuszcze. Ale żeby zachować zdrowie jak najdłużej, odżywianie musi być wspomagane przez codzienne ćwiczenia fizyczne. Prace dzieci zostały wywieszone na korytarzach w szkole. W ramach Tygodnia Promocji Zdrowia w świetlicy szkolnej zostały zorganizowane zajęcia praktyczne promujące zdrowe odżywianie. Zadaniem uczniów było przygotowanie sałatki owocowej ze świeżych produktów. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem wśród dzieci. 
Zbijak to gra, która cieszy się największą popularnością wśród dzieci uczących się w klasach młodszych, dlatego też z okazji „Tygodnia promocji zdrowia” postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole rozgrywki międzyklasowe. Brali w nich udział uczniowie wszystkich klas I–III. Walka rozgrywała się poziomami. Do gry potrzebne było odpowiednie prostokątne pole, które podzielone zostało na połowę. Drużyny losowały, na której części boiska będą walczyły. Zadaniem zawodników było „zbijanie” graczy z drużyny przeciwnej za pomocą piłki. Każdy zawodnik trafiony piłką schodził z boiska. Wygrywała ta drużyna, która zbiła wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Dzieci z poszczególnych klas dziarsko walczyły o puchar zwycięzcy stosując zasady fair play. Emocje towarzyszące turniejowi dorównywały tym, które można zobaczyć na meczach reprezentacji narodowej. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały broszurki o zdrowym stylu życia, a każda drużyna pamiątkowy dyplom. Zwycięskie drużyny natomiast nagrodzone zostały wspaniałymi pucharami.


 ZAPRASZAMY !!! ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA SERDECZNIE ZAPRASZA UCZNIÓW W ŚRODĘ NA DŁUGIEJ PRZERWIE NA ZUMBĘ W SALI GIMNASTYCZNEJ. POPRZEZ ŚWIETNĄ ZABAWĘ BĘDZIEMY KSZTAŁTOWAĆ NASZE SYLWETKI ORAZ UDZIAŁ W AKTYWNEJ PRZERWIE WPRAWI NAS W SUPER HUMOR 

W grudniu tańczono na długie przerwie zumbę, czyli fuzję tańca i aerobiku zainspirowaną tańcami latynoamerykańskimi. Poprzez świetną zabawę uczniowie kształtowali swoje sylwetki, dbali o swoją kondycję , a przede wszystkim napawali się optymizmem i wprawiali w świetne samopoczucie, które zostało na długo, długo poza zajęciami. Uczniowie opanowali proste kroki taneczne, kombinacje ruchów i zaczęli wykorzystywać je na zajęciach wychowania fizycznego. Dzieci stwierdziły, że Zumba to świetna zabawa, łatwa forma uprawiania ćwiczeń fizycznych. Jest również efektywna- zajęcia cardio z elementami treningu wytrzymałościowego i kształtującego sylwetkę powodujące spalanie ogromnej ilości kalorii, ujędrniające i rzeźbiące postawy uczniów. W ramach „Promocji zdrowia” uczniowie ze świetlicy szkolnej wzięli udział w konkursie na projekt plastyczny plastra opatrunkowego. Prace były wykonywane techniką dowolną. 

Uczniowie stanęli na wysokości zadania i wykonali imponujące prace . Wspólnie z pracownikami apteki prace zostały ocenione i nagrodzone . Ze wszystkich prac zorganizowano wystawę , która cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów szkoły jak i rodziców . Dwie uczennice- Marysia Skupień i Wiktoria Skrobisz przeprowadziły w grudniu we wszystkich klasach szkoły ćwiczenia śródlekcyjne. Zajęcia te odbyły się z uwagi na to, że dziecko w trakcie zajęć zaczyna przybierać niedbałą i wadliwą pozycję ciała, garbi się, kręci w ławce, co sprzyja powstawaniu i utrwalaniu wad postawy. Zmęczeniu ulegają także narządy zmysłów, tj. oczy i uszy, czynnie zaangażowane w pracy lekcyjnej. Istotną formą przeciwdziałania tym negatywnym zjawiskom jest stosowanie podczas zajęć lekcyjnych kilkuminutowych przerw w formie ruchu najlepiej jeszcze przy muzyce. 

Chwilowe skierowanie uwagi na inne tory jest czynnym wypoczynkiem dla umysłu dziecka, co znacznie ułatwia proces przyswajania wiedzy. Podstawowym warunkiem powodzenia w nauce jest pełna sprawność fizjologiczna ucznia. Te dwie, trzy, lub pięć minut ,które uczennice przeznaczały na ćwiczenia śródlekcyjne zrównoważyły pozorną stratę czasu lekcyjnego.  Zorganizowano konkurs na hasło Olimpiady Dobrej Formy. 


Na świetlicy szkolnej odbył się Dzień Zdrowego Żywienia. Przygotowano koktajle owocowe sporządzone z jogurtu naturalnego i owoców- truskawek i jagód. Dzieci z wielką radością piły koktajl ciesząc się jego wyjątkowym smakiem i wartością odżywczą. 
Pod koniec grudnia zorganizowano oficjalne zakończenie Tygodnia Promocji Zdrowia, który obfitował w wielkie emocje. Nagrodzeni zostali zawodnicy sportowi . 


 Puchary otrzymali uczniowie, którzy wywalczyli I miejsca w konkursach o tematyce zdrowotnej. 

W konkursie na piramidę Żywienia I- miejsce wywalczyła praca przygotowana przez uczniów z klasy Vc- Zuzannę Czernicką, Wiktorię Wcisło i Patryka Frankowskiego . 


W konkursie na prezentację multimedialną „ Walka z otyłością” wygrała praca Wiktorii Pętal z klasy VI b . 


Natomiast w konkursie na logo szwajcarsko-polskiego programu KIK 34 – olimpiada dobrej formy wygrała praca Mariki i Klaudii Wegner z klasy VI a. 


Również nagrodzone zostały Strażniczki Dobrej Formy, które przez cały tydzień umilały nam zajęcia ,przeprowadzając podczas zajęć lekcyjnych, ćwiczenia śródlekcyjne przy muzyce -Wiktoria Skrobisz i Marysia Skupień. 


A najlepszą strażniczką dobrej formy według uczniów okazała się Pani dyrektor Małgorzata Gryń-Chlebicka.


=======================================

KONKURS "STOP OTYŁOŚCI"

W listopadzie nauczyciel informatyki p. J.Wójciak przeprowadziła na zajęciach z informatyki konkurs na temat „Stop otyłości”. Na wyróżnienie zasłużyły prace następujących osób: Wiktorii Pętal z VI b, Pauliny Lenkiewicz z VI b,Pauli Kaczmarczyk z VI d, Kacpra Sowy z V a oraz Hani Szaleckiej z V b . Zespół Promocji Zdrowia I miejsce przyznał Wiktorii Pętal. Uczennica w sposób bardzo komunikatywny przedstawiła temat. Zastosowała styl jasny, żywy oraz swobodny, co w dużej mierze przyciąga widza do autorefleksji w trakcie oglądania tej prezentacji. W styczniu zorganizowano konkurs na logotyp „Olimpiady Dobrej Formy”. Wyróżniono następujące prace uczniów: Marii Wicher z kl.IVa,Hanii Slatan z Vb,Mikołaja Lisa z IV a oraz Zuzanny Czernickiej z klasy V c. Wygrała praca Zuzanny Czernickiej.

DOBREJ FORMY OLIMPIADA TO JEST DLA NAS WAŻNA SPRAWA!

====================================

PROMOCJA ZDROWIA

Nasza szkoła od wielu lat promuje zdrowie w szerokim tego słowa znaczeniu. Po zdiagnozowaniu potrzeb uczniów w zakresie promocji zdrowia w naszej szkole priorytetem są:

- bezpieczeństwo dziecka w sieci

- bezpieczeństwo i pierwsza pomoc

- zdrowe odżywianie

- sport to zdrowie

- nauka zachowań asertywnych

W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu bierze udział w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy (KIK/34) pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. W dzisiejszych czasach otyłość dotyczy wielu milionów osób, gdyż co drugi dorosły mężczyzna lub kobieta w Polsce ma nadwagę lub otyłość, w tym co piąta osoba jest zdecydowanie otyła. Natomiast nasilenie otyłości u dzieci i młodzieży nie przekracza obecnie 5%, co jest wielką szansą dla naszego kraju, aby zahamować szybki rozwój otyłości i nie powtarzać błędów innych krajów. Podstawowym celem programu jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym, poprzez edukację społeczeństwa w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej. Profilaktyka Programu będzie realizowana w poszczególnych zadaniach:

1. Żywieniowa promocja zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki nadwagi i otyłości oraz zbadanie jej wpływu na wybrane parametry stanu odżywienia.

2. Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia i poziom wiedzy dzieci i młodzieży.

3. Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

4. Upowszechnianie wiedzy o składzie i wartości odżywczej żywności, oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych oraz znakowania żywności celem wpływu na kształtowanie racjonalnych wyborów produktów spożywczych.

5. Kampania medialna na rzecz zmniejszania nadwagi i otyłości w Polsce, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Promowanie zdrowego stylu życia poprzez edukację i wdrażanie do zasad prawidłowego żywienia i optymalnej aktywności fizycznej w jak najmłodszym wieku .

W związku z Programem przystąpiliśmy do OLIMPIADY DOBREJ FORMY.

Jednym z jej działań jest nauka reprezentacyjnego tańca narodowego. Nauka poloneza jest w nasze szkole tradycją od lat .Uczymy uczniów klas VI, aby w oficjalny sposób rozpoczynali uroczystość zakończenia edukacji w nasazej szkole. Z uwagi na zbawienny wpływ muzyki i ruchu na organizm młodego człowieka zainicjowaliśmy w naszej szkole naukę poloneza już od klas zerowych. 
ZOBACZ INNE ZDJĘCIA


Sam Platon uważał, iż muzyka ma dobroczynny wpływ na duszę, charakter i poczucie estetyki. Właśnie te cechy chcemy kształtować u naszych podopiecznych. Zajęcia ruchowe przy muzyce kształcą ogólną koordynację ruchową, wpływają dodatnio na układ nerwowy. Od wieków muzyka i taniec były istotne w wychowaniu człowieka. Równie ważnym jest ,że taniec pozwala dziecku w naturalny sposób, spalić zbędne kalorie. Jak widać na zdjęciach ,dzieci uczą się w dwóch grupach jednocześnie, np.uczniowie klas „zerowych” z klasami VI- ymi itp. Uważamy, że integracja międzyoddziałowa jest bardzo wskazana, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Uczniowie podczas przerw, czy na podwórku po lekcjach nie są dla siebie anonimowi co zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa oraz ma wpływ na integrację.

 

Gratulujemy...
Karolinie Chrzanowskiej wyróżnienia w VII Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Niebezpieczne sytuacje w szkole – jak im zapobiegać”
Karolowi Drozdowi wyróżnienia w Międzyszkolnym Konkursie „Najpiękniejsza Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa”
  Amelii Cieślak wyróżnienia w Międzyszkolnym Konkursie „Najpiękniejsza Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa”
Natalii Ruszaj III miejsca w Drugiej Ogólnopolskiej E-Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży pod patronatem Narodowego Rozwoju Sportu „Polski Sport 2024” w koszykówce  
Julii Kunas wyróżnienia w Konkursie Plastycznym „Kartka świąteczna ~ Boże Narodzenie – Nowy Rok”
Konstancji Kulak nagrody w Konkursie Plastycznym „Kartka świąteczna ~ Boże Narodzenie – Nowy Rok”
Wiktorii Bejster nagrody w Konkursie Plastycznym „Kartka świąteczna ~ Boże Narodzenie – Nowy Rok”
  Jakubowi Zarzyckiemu nagrody w Konkursie Plastycznym „Kartka świąteczna ~ Boże Narodzenie – Nowy Rok”
E-DZIENNIK, LOGOWANIE DO DZIENNIKADOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKUNASZE SUKCESY 2013/2014